Stana turistica

Exportă PDF - Stana turistica Tipărește pagina - Stana turistica Trimite unui prieten - Stana turistica

publicat de comunadamuc in Marti , 22 Septembrie 2015, 11:56

Stana turistica-dintr-un plan finalizat in 2008, la stana din Bicajel era o debandada. Pentru aceasta zona de pasune s-au dat lupte grele in justitie, deoarece in urma unor declaratii false a a catorva cetateni din Comuna Damuc care veneau in sprijinul altor persoane pentru a pierde pe veci aceste terenuri. Multi aveau maineile intinse pentru aceasta zona rupta din rai. Dl primar Anton Covasan a pus bazele Asociatiei fermierul Damuc Neamt, in colaborare cu pensiunea Teo si a creat o stana turistica pentru ca oamenii sa se dezvolte in bune conditii. Invitati de seama, nume mari din CJN, din lumea mondena, oaspeti din afara tarii ne-au calcat pragul.Dl primar Anton Covasan aducea turisti la stana pentru ca oamenii sa nu fie nevoiti sa mearga in piata cu branza si in continuare se lupta sa vegheze la propritatea primariei pentru ca aceasta sa nu fie distrusa. Aceasta stana turistica a avut un impact mare asupra vizitatorilor, fiind laudata si dus numele chiar si in afara tarii. Dl primar isi doreste sa dezvolte toate stanile si pasunile, pentru aceasta oamenii ar trbui sa fie mai uniti , sa colaboreze , sa dezvolte cooperatii pentru a promova produsele proprii. s-au investit bani de la comunitatea europeana in aceasta stana iar acesta zona este intotdeauna un loc unde s-au legat prietenii, a fost posibila socializarea.