Caminul Cultural Daniel Bucur

Exportă PDF - Caminul Cultural Daniel Bucur Tipărește pagina - Caminul Cultural Daniel Bucur Trimite unui prieten - Caminul Cultural Daniel Bucur

publicat de comunadamuc in Marti , 21 Iulie 2015, 16:39

Dl primar Anton Covasan doreste ca tineretul Comunei Damuc sa aiba parte de cele mai bune conditii pentru desfasurarea activitatilor culturale si de invatamant, de aceea s-au investit sume importante de bani pentru constructia unui nou camin cultural, dupa modelul celor din vest.
In vechea cladire, pe langa Caminul Cultural, isi desfasurau activitatea posta si farmacia fiind un amalgam de activitati in aceeasi locatie.
Centrul Cultural "Daniel Bucur" gazduieste lucrarile marelui sculptor, recunoscut la nivel mondial, fiul al satului, care a participat si la inaugurare.
"De ce Daniel Bucur?-Pentru faptul ca in calitate de artist, sculptorul duce peste hotare faima artei romanesti."
"Tineretul doar prin cultura si invatamant se poate dezvolta si emancipa, fiind viitorul tarii"-Covasan Anton.